Mutfak Havlusu Modelleri İğne Oyası

Mutfak Havlusu Modelleri İğne Oyası, Ev Dekorasyon Fikirleri

Geçmişten günümüze genç kızların ve bir çok kadının severek ve beğenerek yaptığı modeller arasındadır Mutfak Havlusu Modelleri İğne Oyası.

Türk kültürünün vazgeçilmez yapı taşlarından olan iğne oyaları modern Türk kültüründe de hala devam etmektedir.

Havlulardan yazma kenarlarına, yatak odası takılarından salon takımlarına evin ve kıyafetlerin bir çok yerinde süsleme konusunda iğne oyaları hala moda.

Bu yazımızda mutfakta kullandığınız havlularınıza işleyebileceğiniz birbirinden şık, güzel ve yapımı kolay iğne oyası modellerini sizler için bir araya getirmeye ve anlaşılır bir dille ifade etmeye özen göstereceğiz.

Mutfak havlularınıza yapabileceğiniz en güzel, en şık ve işlenmesi en kolay iğne oyası modellerinin örneklerini sizler için derledik.

İğne oyası modelleri havlular, yazmalar ve yastık gibi bir çok eşya üzerinde son derece şık ve güzel duran bir işleme türüdür. İğne oyası yapmak genellikle göründüğünden ve bilindiğinden çok daha zordur.

Bazı modeller kolay gibi görünse de muntazam, düzgün ve güzel duran  bir model örneği yapmak için uğraşmak gerekir.

Mutfak Havlusu Modelleri İğne Oyası işlemeye yeni başlayacak olanlar zor olanlardan ziyade daha basit ve kolay olan iğne oyaları modellerini yapmaya başlayıp el tecrübesi kazanmaları gerekmektedir.

İğne oyaları daha çok yazma ve eşarp kenarlarında kullanmaktadır. Son zamanlarda Havlu kenarlarında da fazlaca kullanılmaya başlanan iğne oyası örnekleri arasından Mutfak Havlusu Modelleri İğne Oyası örneklerini aşağıdan bulabilirsiniz.

Mutfak Havlusu Modelleri İğne Oyası, Ev Dekorasyon Fikirleri

Mutfak Havlusu Modelleri İğne Oyası Yaparken Nelere Dikkat Edilir

Mutfakta kullanılan havlular daha çok küçük el havlularıdır. Bazı insanlar kullanılabilirlik açısından tercihini büyük havlulardan yana kullansa da daha çok küçük olan el havluları mutfakta kullanılmak üzere işlenmektedir.

Mutfak havlusuna iğne oyası işlemesi yaparken renklere dikkat etmek önemli rol oynuyor. Mutfağınızın dekorasyonu, kullandığınız araç ve gereçler, perde, halı ve dolapların rengine göre genellikle mutfağın havasına uygun  bir model seçmeniz mutfak dekorasyon bütünlüğünü tamamlayacaktır.

Eğer ki işleme yapmayı düşündüğünüz mutfak havlunuzun üzerinde farklı desenler varsa iğne oyasını da o desenin renklerine ve şekline göre yapabilirsiniz.

Mutfak Havlusu Modelleri İğne Oyası işlemelerinde genellikle desenler küçük motif ve  büyük zincirler ile başlanarak işlenmektedir.

Küçük , şirin ve kibar örnekler mutfak için yapılan el havlularında çok daha iyi durmaktadır.

Mutfak Havlusu Modelleri İğne Oyası, Ev Dekorasyon Fikirleri

Büyük ve kocaman olan örnekler daha çok el, yüz ve banyo havlularında kullanılmalıdır.

Mutfak havlusu üzerine işlenen iğne oyası modelleri arasından çiçekli olan modeller kadar meyveli olan  örnekler de işlemeyi yapan kişiler tarafından sıkça tercih ediliyor. Özellikle kiraz, çilek  gibi yapraklı ve dallı olan meyvelerin örnekleri havlularda çok daha şirin bir görüntü ortaya çıkarıyor.

İğne Oyası Yaparken Kullanılacak Malzemeler

  • Öncelikle lazım olan ilk malzeme iğnedir. İşleme yaparken kullanacağımız iğnenin çok sivri olmayan, etamin ve kanaviçe işlerken kullanılan küt uçlu iğne olması tercih edilir.
  • Kullandığımız iğne çok uzun veya çok kısa olmamalıdır. Elimizle ve parmaklarımızla son derece rahat tutabileceğimiz bir ölçüde olmalıdır.
  • Tuhafiyelerde satılan iğne oyası için üretilmiş iğnelerden temin edebilirsiniz.
  • Kullanacağımız bir diğer malzeme iptir. Mutfak havlusu işleyeceğimiz ipin klasik polyester adı verilen naylon iplerden olmalıdır.
  • Bu ipleri yine tuhafiyelerden rahatça bulabilirsiniz.
  • İşleme yapacağımız bir diğer malzeme havlulardır. İster büyük ister mutfak için özel olarak üretilmiş küçük boy el havluları alabilirsiniz.
  • Aldığınız havlular desenli veya renkli formda olabilir.
  • Son olarak küçük nakış makaslarından edinmeniz başlangıç için yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir