Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri, Ev Dekorasyon Fikirleri

Bu yazımızda çocuklarına oda dekore etmek isteyen fakat alanları küçük olan anne ve babalara yardımcı olmak maksadı ile Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri hakkında birkaç tavsiyede bulunacağız.

Bundan yıllar önce modern ve trend iç mekan dekorasyonları bu kadar çok moda olmadan önce kız ve erkek çocukları için kendilerine ait bir yaşam olan çocuk odası dekorasyonu yapmak, onlara ait bir yaşam alanı oluşturmak gibi bir çaba söz konusu değildi.

Günümüzde ise evlerimiz ister büyük ister daha küçük olsun, tüm aile bireylerinin kendilerine ait odaları ve  yaşam alanları mutlaka vardır. Kız ve erkek çocuklarının, yaradılış özelliklerine göre kişisel, ruhsal ve fiziksel farklılıkları vardır.

Bu sebeple uzmanlar tarafından belli bir yaşa gelmelerinden sonra yaşam alanlarının ayrılması, kendilerine ait bir odalarının olması şiddetle önerilmektedir.

Eğer sizde çocuklarınızın yeterince büyüdüğünü ve odalarının ayrılma zamanının geldiğini düşünüyorsanız Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri yazımız tam size göre.

Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri, Ev Dekorasyon Fikirleri

Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri; Küçük Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilir?

Çocuklarınızın kendilerine ait bir odası olmasına karar verdiniz fakat çocuk odası yapacağınız alan küçük ise;

 • Öncelikle sahip olduğunuz küçük alanı nasıl daha büyük bir görünüme kavuşturacağınız hakkında bir fikriniz olmalı.
 • Elinize alacağınız bir kağıt kalem ile Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri konusunda izleyeceğiniz yol haritasını planlamalı ve ne yapacağınızı bilir şekilde ilerlemeniz bu süreçteki işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
 • Küçük ve diğer odalara nazaran daha az ışık alan bir odaya sahipseniz duvar boya seçimini mutlaka açık ve soft renklerden seçmelisiniz.
 • Seçilen boyanın temizlenebilirliği açısından silinebilir boya olması olacak ufak tefek kirletme kazalarını sorunsuz bir şekilde atlatmanızı sağlayacak, sürekli boya yenilemek durumunda kalmayacaksınız.
 • Yine aynı şekilde çocuk odaları için kolaylık sağlaması açısından seçeceğiniz parkeler, suya dayanıklı, kolay silinebilen ve açık renkte olmalıdır.
Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri, Ev Dekorasyon Fikirleri

Küçük Çocuk Odası Dekore Ederken Nelere Dikkat Edilir?

 • Böylelikle odanız daha büyük, canlı ve ferah görünecektir.
 • Kızları pembeye, erkekleri ise maviye boğmamak gerektiğini unutmamalısınız.
 • Bu dekorasyon sürecine çocuklarınızda dahil olursa kullanmaktan zevk alacakları bir yaşam alanı oluşturmuş olacaksınız.
 • Duvar renklerinde fikir ayrılığına düşerseniz seçeceği açık renklerdeki duvar boyası kartelasından farklı renkler seçebileceklerini fakat odanın daha geniş ve ferah olması için koyu renklerden uzak durması gerektiğini birey olarak ciddi şekilde anlatırsanız anlaşmanız daha kolay olacaktır.
 • Birden fazla çocuk odayı paylaşacak ise yatağı mutlaka ranza veya yavrulayan yatak modellerinden seçmelisiniz. Böylece bir adet yatağın kapladığı alanda birden fazla yatak kullanmış olursunuz.
 • Seçilen mobilyaların işlevsel olmasına özen göstermelisiniz. Yataklarda baza kullanmak depolama alanı oluşturacağından sizin için hayat kurtarıcı bir seçim olacaktır.
 •  Eğer çok açık renkler kullandıysanız, halı ve perdeler gibi detaylarda çocuklarınızın severek kullanacağı canlı renkleri tercih etmek odaya hoş bir hareketlilik kazandıracaktır.
Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri, Ev Dekorasyon Fikirleri
 • Çocuğunuzun artık okula gittiğini dikkatini çok fazla dağıtacak poster, oyuncak gibi ayrıntıları onunla konuşup ikna yolunu seçerek dikkatli bir şekilde dekore edebilirsiniz.
 • Çalışma masası çocuğunuzun rahatça oturup dikkat dağılmasını engelleyecek sadelikte dekore etmelisiniz.
 • Kitap obje gibi ayrıntıları masa üzerindeki boş duvara raf asarak depo ederseniz, duvardaki ölü alanı çok işlevsel bir şekilde kullanmış olursunuz.
 • Odada gereksiz fazlalıkların bulunmasına izin vermeyin. Yatak, dolap, komodin ve çalışma masasından oluşan bir çocuk odası hem şık ve sade hem de kullanışlı olacaktır.
 • İki ve ya üçten fazla çocuğun birlikte kalacağı bir oda dekore etmek isterseniz, özel yapım çoklu ranzaları gözden geçirebilirsiniz.

Aşağıda siz ebeveynler için seçtiğimiz fotoğraflardan Küçük Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri hakkında tercihlerinizi birleştirerek nasıl dekore edilir konusunda çözümler üretebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir